Tiskové zprávy

I časté teplotní výkyvy mohou být jednou z příčin autohavárií.

Jednou z často citovaných zásad v oblasti bezpečnosti silničního provozu na pozemních komunikacích je dodržování zásady co nejlépe vidět a být dobře viděn.

To platí především pro nadcházející roční období, které řidičům přináší překvapení ve formě zvratů v počasí a změn na silnicích, které se jim mohou stát osudnými. „V blížícím se podzimním období budou nastávat náhlé teplotní rozdíly, které bývají častou příčinou praskání autoskel,“ říká bezpečnostní expert Robert Šťastný.

Čelní sklo u automobilu je nosnou a důležitou částí každého automobilu. Je to technologicky složitý výrobek, který by měl mít své parametry. „V případě, že je již sklo na nějakém místě oslabené tím, že je tam malá prasklinka, tak se nedá vyloučit, že se prasklina může teplotními výkyvy zvětšit,“ vysvětluje David Novák z pardubické firmy BANOSS. „I tato slabá prasklinka se může za jízdy stát osudnou. Do předního skla může narazit odražený kamínek, sklo se ještě více poškodí a znemožní pokračovat v jízdě,“ potvrzuje bezpečnostní expert Robert Šťastný. Zároveň upozorňuje, že při výměně autoskla je důležité vybírat seriózního dodavatele, který dodá originální sklo k danému typu vozidla, a tím se snižuje riziko častého praskání. Ze své praxe pak uvádí příklad: „Většina lidí vnímá jedinou funkci čelního skla, a tím je výhled z auta. Vůbec netuší, že čelní sklo je důležité také pro celkovou pevnost karoserie v případě nehody. Nekvalitní sklo pak zbytečně ohrožuje jejich bezpečnost. Stejně tak, jako neodborně provedená výměna.“

„Dnes je naprosto normální, že si firmy neúčtují za montáž skla. Spíše není obvyklé, že si firma pro auto k zákazníkovi přijede, třeba i během pracovní doby. Nám stačí jeden telefonát a zákazník se nemusí domlouvat ani s pojišťovnou. Víme, že dnes má každý plno starostí a řešení poškozeného skla se tak často dostává na konec žebříčku jeho povinností, aniž by si uvědomoval potenciální riziko. My se snažíme toto mnohdy nepříjemné vyřizování za zákazníka vyřešit,“ vysvětluje David Novák.

Kontakt pro novináře: Iva Ruskovská, e-mail: iva.ruskovska@pppartners.cz, tel. 606 710 480